✆ Objednávky | 737 619 616

Celulitida – strašák většiny žen

Celulitida neboli pomerančová kůže – strašák většiny žen.  Na začátek je dobré ujasnit si pojmy. Označení celulitida vzniklo na začátku minulého století ve Francii. Je však chybné neboť vyjadřuje zánět buněk. Pomerančová kůže ale není zánětlivá. Správně by se měl užívat název celulita. Zůstaneme však u rozšířeného názvu celulitida.

Celulitida se projevuje ztluštělou kůží s důlky a hrbolky. Jedná se o kosmetický problém. Je to záležitost kůže a podkoží. Protože výskyt celulitidy souvisí s činností lymfatického systému, vysvětleme si, co je lymfatický systém. Tvoří ho lymfatické cévy a uzliny. Asi 80% lymfatické sítě je přítomno v kůži a podkoží, jde o povrchový lymfatický systém. Zbylých 20% tvoří hluboký lymfatický systém, který je v blízkosti vnitřních orgánů a doprovází žíly a tepny. Lymfatické cévy sbírají z tkání přebytečnou tekutinu (tkáňový mok), která proniká stěnami krevních cév do okolí. Začínají slepě v různých tkáních jako mízní kapiláry a postupně zesilují ve sběrné mízní cévy až mízní kmeny.  V průběhu lymfatických cév jsou lymfatické uzliny. Filtrují lymfatickou tekutinu a čistí ji od odumřelých buněk, škodlivých látek a pevných částeček. Lymfatická tekutina – míza – je bezbarvá nebo bílá tekutina obsažená v mízním systému. Míza vzniká v oblasti krevních kapilár, jednak z tekutiny filtrované na tepenném koci kapilár, jednak z tkáňového moku. Denní produkce mízy je 1,5-2 litry. Pod levou klíční kostí je malá spojka, kde se lymfatický systém vlévá do krve. Vzniká tak uzavřený systém, kterým se lymfa vrací zpět do žilního systému. Přebytečná tekutina je pak odváděna ledvinami z těla. Protože lymfatický systém nemá vlastní srdce, které by lymfu v systému lymfatických cév pohánělo, jsou nutností dostatečná funkce žil a fyzický pohyb. Při pohybu se svaly smršťují a uvolňují. Masírují tedy lymfatické cévky, které pumpují lymfu v systému. Podobný princip se uplatňuje i v žilách dolních končetin, proto je pohyb tak důležitý i pro odvádění odkysličené krve z nohou. Při nedostatku pohybu, dlouhém sezení či stání se krev městná v žilách na nohou, což vede k otokům a vzniku křečových žil. Nejvýrazněji se svalová pumpa uplatňuje v chodidle, kotníku a lýtku. Svalová pumpa hraje nejdůležitější úlohu.

Proč celulitida trápí především ženy?

U mužů se celulitida téměř nevyskytuje. Vyplývá to jednak z rozdílného anatomického uspořádání tukových buněk v podkoží, jednak z minimální hladiny ženských hormonů v mužském organismu. Ženy mají oproti mužům dvojnásobek tukových buněk, které jsou v podkoží uloženy jako stojící kuželky. Kolagenní a elastická vlákna jsou mezi nimi vedena svisle a jsou rovnoběžná. Kůže žen je pružnější a roztažitelnější, což má svůj význam v těhotenství. V důsledku rozložení vazivových vláken se naplňují tukové lalůčky u žen nepravidelně. Tvoří se větší či menší shluky na typických částech ženského těla, které vnímáme pohledem nebo hmatem jako hrbolky. U mužů jsou podkožní vazivová vlákna vedena vodorovně a mohou se křížit. Tím je zamezeno nepravidelnému naplňování tukových buněk a jejich prostupování vazivem k povrchu kůže.

Vznik a stupně celulitidy

Celulitida postihuje ženy všech věkových kategorií. Neprojevuje se jen u žen s nadváhou, ale i u velmi mladých a štíhlých žen. Významný vliv na vznik celulitidy mají ženské pohlavní orgány estrogeny, proto se celulitida může tvořit již v pubertě. Shluky tukových buněk v podkoží tlačí na pojivovou tkáň a utlačují okolní krevní a lymfatické cévy, ty se deformují, čímž se zpomalí cirkulace a přísun živin. Ztíží se odvod toxinů a ve tkáních zůstává tekutina a odpadní látky. Tuky jsou nedostatečně odbourávány. Ložiska zbytňují a jsou doslova uvězněna v síti tuhého vaziva. Vzniklé útvary na sebe váží vodu a na povrchu kůže se projeví nevzhledné hrbolky. Jde vlastně o 2 protichůdné síly – na jedné straně pevné vazivo mezi tukovými buňkami, které věkem ztrácí svou pružnost a pevnost a na druhé straně sílící tlak zvětšujících se tukových buněk, které na sebe vážou přebytečnou vodu. Výsledkem je pak celulitida.  Rozlišujeme 4 stupně celulitidy.

 

Příčiny vzniku celulitidy

 • Dědičnost – dědičné rozložení tuku a oslabení vaziva
 • Nedostatek pohybu – sedavé zaměstnání, dlouhé stání
 • Nadváha a její kolísání
 • Hormonální změny
 • Nesprávná strava
 • Nedostatek tekutin
 • Vysoké podpatky
 • Zaškrcující spodní prádlo
 • Hormonální přípravky
 • Zhoršující se životní prostředí, nikotin
 • Stres
 • Těhotenství

Co s tím?

Efektivního výsledku v boji s celulitidou se dá dosáhnout dodržením celého postupu:

Kartáčování – peeling – zábal – lymfodrenáž – komprese – cvičení – vnitřní výživa tkání

 

Kosmetická lymfomasáž – vede k mechanickému rozvolnění tukových ložisek a odvádění tekutin, které se na ně vážou, přes lymfatický systém a vyloučení z těla ven. Provádí se speciálními hnětacími a uvolňujícími hmaty a větším nebolestivým tlakem, zvláště na lokalitách lipomatóz (tuková ložiska). Lymfodrenáž nesmí bolet a nesmí se tvořit modřiny. Je zapotřebí lymfomasáž opakovat v kratším časovém období.

Objednat na kosmetickou lymfomasáž

Komprese – Po lymfodrenáži je vhodné provést kompresi, která nedovolí, aby podkoží opět nasáklo. Kompresivní punčochy, legíny a kalhotky můžete koupit ve zdravotnických potřebách. Komprese nesmí nikde škrtit, musí být příjemná a jednolitá. O druhu a síle komprese je potřeba se poradit s odborníkem.

Povrchová péče – Mezi možnosti péče o pokožku patří kartáčování režnými rukavicemi, peelingovou houbičkou, silikonovým ježkem  či jemnými kartáči různých provedení s hustými přírodními štětinami. Tato zdravá metoda se užívá již celá staletí, zlepšuje vzhled pokožky, odstraňuje odumřelé kožní buňky, urychluje obnovu buněk  a zlepšuje krevní oběh. Důležité je dodržovat směr toku lymfy. Možností je i peeling na nejvíce postižených místech. Fyzické cvičení, dechová cvičení, strava a popř.přírodní preparáty jsou dalším krokem k pevné pokožce.

Pokud se u vás celulitida objevila, je to většinou běh na dlouhou trať. Ale nezoufejte, dá se s ní poměrně dobře zatočit, pokud budete trpěliví a věnujete péči o pokožku a podkoží určitý čas a energii:)

LÍBÍ SE VÁM TENTO ČLÁNEK?

Vložte svůj e-mail a jakmile vydáme nový článek, rovnou vám ho pošleme.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů