✆ Objednávky | 737 619 616

Trigger points aneb tajemství spoušťových bodů

Spoušťové body (angl.trigger points) jsou ztuhlá místa ve svalech vyznačující se zvýšeným napětím. Tyto body bývají zdrojem bolesti, ochablosti, omezení pohybu a dalších potíží. Velice ošidná je skutečnost, že problémy způsobené těmito body se často neobjevují v místě postiženého svalového snopce, nýbrž úplně jinde. Jakmile se objeví spoušťový bod a nedojde k jeho ošetření a odstranění, dostaví se řetězový kompenzační efekt – aby se nahradila funkce ochablého svalu, jiný sval se musí napnout a pracovat za něj, tudíž se spoušťové body vytvoří i na něm. A takto se reakce šíří napříč celým myofasciálním systémem (soustavou svalů a vazů).

Jakmile dojde ke ztuhnutí svaloviny a vytvoření spoušťových bodů, příslušný sval se stáhne. Na dotek se jeví tvrdý a kompaktní. Ztrácí elasticitu a poddajnost. Zůstane-li stažený, postupem času může dojít ke zhoršení jeho prokrvení, což vede k přeměně části vláken na vazivo a ztrátě pružnosti. Možná máte své zkušenosti s vytrvalou, hlubokou a obtěžující bolestí či citlivostí, jež provázejí přítomnost spoušťových bodů. Jde o stav nazývaný odborným termínem syndrom myofasciální bolesti.

Je zajímavé, že bolest často nepociťujeme v místě spoušťového bodu, ale jinde a proto se nazývá bolestí přenesenou. Je tedy zapotřebí znát mapy přenesených bolestí.

Chcete vyzkoušet tuto masáž?

A jak spoušťové body vlastně vznikají?

Všechno většinou začíná mechanickým poškozením nebo přetížením. Nejohroženější skupinou populace jsou aktivní lidé ve věku mezi 30-50 lety. Nemusí se  jednat o vrcholové sportovce, někdy stačí nečekané špatné našlápnutí, nedobrý dopad při běžném skoku, spaní v nesprávné poloze, nevhodná pozice u pc, nošení těžkých břemen či velký sportovní výkon po dlouhé pauze atd. Toto mechanické poškození svalu může být způsobeno buď nadužíváním nebo přetížením. Ale to je na další článek:).

Jak spoušťové ošetřit?

Nejprve je potřeba spoušťový bod lokalizovat. Činíme tak tzv.palpací – tj. pohmatovým vyšetřením příslušného svalu pomocí prstů. Lékař ho může ošetřit injekčním podáním analgetik, akupunkturista bude pracovat se suchou jehlou, fyzioterapeut se patrně uchýlí k aplikaci ultrazvuku a terapeut zaměřený na manuální techniky – tedy masér – využije komprese a zatlačí přímo na spoušťový bod. Na bod se působí po dobu 20-30s a často je to velmi citlivé. Většinou dojde i k lokálnímu záškubu. Nemusí vždy platit pravidlo, že více znamená lépe. Je zapotřebí najít právě takový tlak, aby terapeut vnímal napětí svaloviny a citlivost spoušťového bodu,  ale aby to pro klienta nebylo příliš bolestivé a neodradilo ho to k další návštěvě:). Po ukončení práce se svalem je velmi důležité provést protažení, provést lehkou masáž na zklidnění a ideálně aplikovat teplo.

Rádi Vás na tuto masáž objednáme zde

LÍBÍ SE VÁM TENTO ČLÁNEK?

Vložte svůj e-mail a jakmile vydáme nový článek, rovnou vám ho pošleme.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů